Moření dřeva
Mořením dodáváme dřevu (většinou světlejšímu) tmavší zabarvení,přičemž se nezakryje přirozená struktura dřeva tzv.léta.Nezřídka tak získáme na méně vzhledném materiálu vzhled krásného exotického dřeva.
Co je dobré vědět:Před mořením by dřevo mělo být hladce zbroušeno,zvláště použijeme-li jako konečnou úpravu povrchu bezbarvý lak,polituru,napouštěcí olej nebo vosk.Při moření dřeva by teplota v místnosti neměla klesnout pod 24°C.Zabráníme tak vysolování mořidla na povrchu dřeva (šedému povlaku).
Jaké zvolit mořidlo:Dřevo jako přírodní materiál má (co do struktury) nepřeberné množství variant. Proto vybereme-li si nějaký odstín mořidla,je potřeba (pokud pracujeme s materiálem,který dobře neznáme) vyzkoušeti si výsledný odstín na malém kousku tohoto materiálu.Odstín mořidla (zvláště světlejší) může na různých druzích dřeva vypadat odlišně.Je to dáno tím,že některé dřevo saje méně,některé více. Též zde hraje roli původní zbarvení dřeva,které vytvoří s novým odstínem kombinaci obou barev. Dřevo můžeme mořit mořidly vodovými,lihovými,rustikálními či disperzními.Lihová mořidla jsou vhodnější na měkké dřevo (smrk,borovice atd.),poněvadž nezvedají tolik póry ze dřeva jako vodová mořidla,která jsou zase vhodnější na dřevo tvrdé (dub,buk atd.),protože jej obarví stejnoměrněji.
UPOZORNĚNÍ: Jako konečnou povrchovou ochranu NELZE na vodorozpustné mořidlo použít vodový lak,poněvadž ten mořidlo opět rozpustí a to se záhy vysolí,čímž se povrchová úprava znehodnotí. Taktéž na lihové mořidlo NELZE nanášet lak lihový.

|



|